Spadek zaufania do polityków. Duda wygrywa, ale z najgorszym wynikiem od ponad dwóch lat. Podobnie Morawiecki i Kaczyński

 

Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki i Szymon Hołownia otwierają ranking zaufania w lutym, ale każdy z nich traci sympatie Polaków. Najwięcej w ciągu miesiąca stracił jednak prezes PiS Jarosław Kaczyński, który notuje najsłabszy wynik od ponad dwóch lat. Podobnie jest w przypadku notowań prezydenta i premiera – wynika z sondażu IBRiS dla Onetu.

Andrzej Duda cieszy się w tym miesiącu zaufaniem 38,9 proc. Polaków (-3 pkt proc. w porównaniu do pomiaru ze stycznia). Prezydent tuż po zdobyciu reelekcji osiągnął rekordowy, ponad 50 proc. wynik, a ostatni raz spadł poniżej 40 proc. w lipcu 2018 r. (wówczas 38,7 proc.).

Jeszcze więcej stracił premier Mateusz Morawiecki. Szefowi rządu ufa w tej chwili 37,8 proc. badanych (-5,9 pkt proc.). W jego przypadku to najgorszy rezultat od kwietnia 2018 r. (wówczas 36,5 proc.).

Szymon Hołownia, lider ugrupowania Polska 2050 i były kandydat na prezydenta, ma zaufanie 37,7 proc. osób (-5,6 pkt proc.). W ten sposób wraca do poziomu z listopada ub.r. (wówczas 36,1 proc.).

Czwarte miejsce w lutowym rankingu zaufania zajął Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy zdobył zaufanie 35,4 proc. respondentów (-0,7 pkt proc.). Pierwszą piątkę zamyka Władysław Kosiniak-Kamysz. Prezes PSL w tym miesiącu jest jednym z niewielu polityków, którzy zauważalnie zyskują, cieszy się zaufaniem wśród 33,5 proc. badanych (+2,7 pkt proc.).

Na kolejnym, szóstym miejscu znalazł się Donald Tusk. Były premier i były przewodniczący Rady Europejskiej zdobył w tym miesiącu zaufanie 28,8 proc. Polaków (+0,1 pkt proc.).

W pierwszej dziesiątce znaleźli się również: Adam Niedzielski – 26,7 proc. (-3,5 pkt proc.), Elżbieta Witek – 24,8 proc. (debiut), Jarosław Kaczyński – 24,1 proc. (-7,6 pkt proc.) oraz Tomasz Grodzki – 21,7 proc. (-0,7 pkt proc.).

Prezes PiS traci w tym miesiącu najwięcej. Podobnie jak prezydent i premier, równie zły rezultat osiągał ostatnio ponad dwa lata temu, w czerwcu 2018 r. (wówczas 21,7 proc.).

RANKING ZAUFANIA IBRiSU. ZIOBRO, BUDKA I SASIN NA KOŃCU

Poza pierwszą dziesiątką znaleźli się: Krzysztof Bosak – 20,3 proc. (+5,5 pkt proc.), Włodzimierz Czarzasty – 19,6 proc. (+1,4 pkt proc.), Zbigniew Ziobro – 19,1 proc. (+0,4 pkt proc.), Borys Budka – 18,1 proc. (+0,8 pkt proc.) oraz Jacek Sasin – 16,8 proc. (-2,4 pkt proc.).

Bosak w lutym zyskał najwięcej zaufania. Ziobro po styczniowym spadku, gdy osiągnął swój najgorszy wynik w historii pomiarów IBRiS dla Onetu od 2015 r., nie powrócił do poziomu ponad 20 proc. Podobnie Budka, ale ten uwzględniany jest w rankingu od marca ub.r.

SONDAŻ IBRiS. JAROSŁAW KACZYŃSKI NA CZELE RANKINGU NIEUFNOŚCI

Przedstawiliśmy ranking pozytywnych wskazań, ale badani wyrażają o politykach również swoje negatywne odczucia. W rankingu braku zaufania liderem tego niechlubnego zestawienia został w lutym Jarosław Kaczyński z wynikiem 66,3 proc. Za nim znalazł się Jacek Sasin – 61 proc. oraz Zbigniew Ziobro – 60,6 proc.

Najmniej negatywnych wskazań notuje minister zdrowia Adam Niedzielski – 32,7 proc., lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz – 33,7 proc. oraz Włodzimierz Czarzasty – 33,8 proc.

Jedna myśl na temat “Spadek zaufania do polityków. Duda wygrywa, ale z najgorszym wynikiem od ponad dwóch lat. Podobnie Morawiecki i Kaczyński”

  1. Cześć, to jest komentarz.
    Aby skasować ten komentarz, zaloguj się i wyświetl komentarze tego wpisu. Wtedy zobaczysz opcje edycji oraz kasowania komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *