Tajemnicza sprawa zaginięcia dziennikarza powraca! Czy trzecie śledztwo przyniesie jakiś skutek?

– To bardzo niebezpieczny człowiek. Miał motyw, aby zabić Marka Pomykałę i bardzo możliwe, że to zrobił – mówi była żona Tadeusza P., którego jeden ze świadków wskazał jako zabójcę sanockiego dziennikarza.

  • Dziennikarz Marek Pomykała blisko 24 lata temu wyszedł z domu i słuch po nim zaginął. Do dzisiaj nie wiadomo, co się z nim stało, nie znaleziono też jego ciała
  • W sprawie nie działo się nic, aż do 2014 r., kiedy na policję zgłosiła się Alina K., która zeznała, że jej koleżanka twierdzi, iż emerytowany policjant Tadeusz P. miał się jej przyznać do zabicia Pomykały
  • Po tym, jak dziennikarze ujawnili szokujące ustalenia w sprawie śmierci Marka Pomykały oraz – prawdopodobnie związanej z nią – śmierci milicjanta Krzysztofa Pyki, wszczęto nowe śledztwo, tym razem przez prokuraturę w Krakowie

Była żona emerytowanego policjanta Tadeusza P., do której udało się dotrzeć dziennikarzom „Super Nowości”, to kolejna osoba, wskazująca na jego związek z tajemniczym zniknięciem sanockiego dziennikarza Marka Pomykały. Ten blisko 24 lata temu wyszedł z domu i słuch po nim zaginął. Do dzisiaj nie wiadomo, co się z nim stało, nie znaleziono też jego ciała.

29 kwietnia 1997 r. przed godz. 23 dziennikarz wyszedł z domu w Sanoku i słuch po nim zaginął. Wcześniej wpadł do rodziców, mieszkających piętro niżej, po klucze do kiosku, z którego zabrał paczkę papierosów i kluczyki do samochodu. Żona nie chciała mu ich dać, bo był pod wpływem alkoholu. Rodzicom powiedział, że są mu potrzebne, gdyż jutro rano musi zawieźć tekst do redakcji

Przed wyjściem z domu wykonał kilka telefonów, w tym dwa do ówczesnych szefów wojewódzkiej policji – najpierw do wicekomendanta, później do komendanta. O czym rozmawiali? Tego nigdy nie udało się ustalić, obaj funkcjonariusze do dzisiaj zasłaniają się niepamięcią. Do dzisiaj nie udało się też ustalić kto i w jakim celu dzwonił do mieszkania Marka Pomykały z barów Beerland i Bustar. Czy tego wieczoru dziennikarz był z kimś umówiony i czy ta osoba miała coś wspólnego z jego tajemniczym zniknięciem? Tego też do dzisiaj nie udało się ustalić.

Jego samochód znaleziono 30 kwietnia przed zaporą w Solinie. W baku nie było paliwa. Przeszukano jezioro, ale jego ciała nie znaleziono. Policja prowadząca sprawę zakwalifikowała ją jako samobójstwo, bo dziennikarz miał w przeszłości dwie próby samobójcze i leczył się psychiatrycznie. Prokuratura, która śledztwo wszczęła dopiero po dwóch latach na wniosek rodziców dziennikarza, sprawę umorzyła, uzasadniając, że samobójstwo to najbardziej prawdopodobna wersja wydarzeń.

PRZEŁOMOWE ZEZNANIA

W sprawie przez lata nie działo się nic, aż do 2014 r., kiedy na policję zgłosiła się Alina K., która zeznała, że jej koleżanka Wioletta Z. twierdzi, że emerytowany policjant Tadeusz P. miał się jej przyznać do zabicia Pomykały. Miał to zrobić, bo dziennikarz wpadł na trop zbrodni popełnionych przez niego w połowie lat 80. Chodzi o sprawę śmiertelnego wypadku z 1985 r., którego – jak już dzisiaj wiemy, bo ustaliła to prokuratura – sprawcą był Tadeusz P., wówczas wicekomendant leskiej policji. Jechał pijany i potrącił śmiertelnie w Łączkach 40-letniego mężczyznę. Sprawę zatuszowano, a P. nie poniósł żadnej odpowiedzialności. W ubiegłym roku przyznał się do spowodowania tego wypadku. Zrobił to, bo sprawa już się przedawniła i zgodnie z polskim prawem nie poniesie konsekwencji karnych.

Naocznym świadkiem tuszowania prawdziwych okoliczności wypadku był młody milicjant Krzysztof Pyka. Tadeusz P. był jego przełożonym, miał go nakłaniać do podpisania fałszywego, korzystnego dla niego protokołu z miejsca zdarzenia. Milicjant odmówił, trzy tygodnie po wypadku w Łączkach w tajemniczych okolicznościach zaginął. Jego ciało po kilku tygodniach wyłowiono z Soliny. Okoliczności tego zdarzenia nigdy nie wyjaśniono. Świadkowie zasłaniają się niepamięcią.

CZY TRZECIE ŚLEDZTWO PRZYNIESIE PRZEŁOM?

Mimo że w trakcie śledztwa w latach 2014 – 2015 prowadzonego przez Prokurę Okręgową w Rzeszowie dwie osoby, żona i kochanka Tadeusza P., zeznały, że miał im się przyznać do zabicia milicjanta i dziennikarza oraz wskazać miejsce, gdzie dokonał tej drugiej zbrodni, prokurator prowadząca sprawę nigdy go nie przesłuchała. Nie zleciła też przeszukania posesji, gdzie rzekomo miało dojść do zabójstwa, ani miejsca ukrycia zwłok. Śledztwo po raz kolejny zostało umorzone.

31 grudnia ubiegłego roku, po tym, jak dziennikarze nagłośnili sprawę i ujawnili szokujące ustalenia w sprawie śmierci Krzysztofa Pyki i Marka Pomykały, śledztwo zostało wszczęte ponownie, tym razem przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie. Śledczy jeszcze raz spróbują wyjaśnić okoliczności śmierci młodego milicjanta z Polańczyka i dziennikarza z Sanoka.

Jak poinformował „Super Nowości” Janusz Hnatko, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie, postępowanie zostało wszczęte pod kątem zabójstwa. Próbowaliśmy ustalić, czy Tadeusz P. zostanie przesłuchany w tej sprawie oraz czy prokurator zleci przeszukanie posesji, na której miało dojść do zbrodni, ale rzecznik poinformował, że na tym etapie postępowania prokuratura nie ujawnia żadnych szczegółów w sprawie.

„Super Nowościom” udało się dotrzeć do byłej żony Tadeusza P. W 2014 r. kobieta była przesłuchiwana w sprawie śmierci Krzysztofa Pyki i zaginięcia Marka Pomykały. Zeznała wówczas, że mąż miał jej wielokrotnie mówić o tym, że zabił Krzysztofa Pykę. W nocy, kiedy młody milicjant zaginął, mieli pić razem alkohol, a kiedy Pyka był już pijany, Tadeusz P. miał wypłynąć z nim łódką na jezioro solińskie i go utopić. O Pomykale miał jej nigdy nie wspominać – tak kobieta zeznała w 2014 r. Po tym, jak media szeroko opisały szokujące kulisy obu tych spraw, przypomniała sobie rozmowę, która pośrednio łączy Tadeusza P. z tajemniczym zaginięciem sanockiego dziennikarza. – Zapytałam go kiedyś: „Jak ty możesz żyć, mając na sumieniu zabicie dwóch osób” – chodziło mi o pana Krajnika, który zginął w Łączkach i milicjanta Krzysztofa Pykę. Odpowiedział: „Mylisz się, nie dwóch, a trzech, bo trzeciego zakopałem”. W 2014 r. policjanci z Rzeszowa pytali mnie, czy nazwisko Pomykała coś mi mówi, ale ja tego wówczas nie skojarzyłam. Dopiero po obejrzeniu reportaży przypomniała mi się ta rozmowa… Mój były mąż to człowiek bezwzględny, zły i niebezpieczny. W domu trzymał broń, którą mi groził. Jest nieobliczalny, mimo że już nie jesteśmy razem, do dzisiaj się go boję i staram unikać. Miał motyw, aby zabić Pomykałę. Bardzo możliwe, że to zrobił – dodaje.

TO KOLEJNY NOWY ŚWIADEK W TEJ SPRAWIE

Była żona Tadeusza P. to kolejna osoba, która łączy go ze sprawą tajemniczego zniknięcia Marka Pomykały. W ubiegłym roku na policję zgłosił się bliski znajomy dziennikarza, który twierdzi, że kilka miesięcy przed zaginięciem miał mu mówić, że pracuje nad sprawą śmiertelnego wypadku, do którego doszło w PRL-u w Łączkach. Sprawcą miał być wysoko postawiony funkcjonariusz, który nie poniósł konsekwencji, bo sprawie „ukręcono łeb”.

Dlaczego to istotne? Bo w śledztwie prowadzonym przez rzeszowską prokuraturę w latach 2014 – 2015 prokurator prowadząca śledztwo dotyczące Marka Pomykały umorzyła je m.in. ze względu na brak powiązania pomiędzy byłym policjantem Tadeuszem P. a dziennikarzem Markiem Pomykałą. Argumentowała też, że były policjant nie miał motywu, aby go zabić.

ZGINĄŁ BO CHCIAŁ UJAWNIĆ PRAWDĘ?

Dzisiaj już wiemy, że Pomykała wpadł na trop popełnionych przez niego zbrodni. Okoliczności wskazują też na to, że mężczyźni najprawdopodobniej się znali. W 1997 r., kiedy dziennikarz zaginął, Tadeusz P. pracował w sanockiej policji, Pomykała współpracował z drogówką. Czy zginął, bo chciał ujawnić prawdę na temat zbrodni popełnionych przez byłego policjanta?

Tadeusz P., mimo naszych kilkukrotnych prób nawiązania kontaktu, nie odpowiedział na naszą prośbę o komentarz do sprawy. – Nie ma dnia, abym nie myślała o tej sprawie. Mam nadzieję, że sprawiedliwości stanie się zadość i osoba odpowiedzialna za śmierć niewinnych ludzi poniesie konsekwencje i odpowie za zbrodnie, jakie popełniła – podsumowuje była żona Tadeusza P.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *